20 pomysłów na kreatywne spędzanie czasu na studiach

1. Zapisz się do organizacji studenckiej!

Organizacji studenckich jest bardzo dużo i w zależności od Twoich zainteresowań możesz dołączyć do jednej z nich w swoim mieście. Dla mnie ciekawą opcją był ESN (Erasmus Student Network) ponieważ dzięki udziałowi w programie Mentor, mogłam opiekować się osobą z innego kraju, która przyjechała studiować w Poznaniu i rozmawiać z nią po angielsku na codzień! 

Szkolenie dla nowych członków ESN UAM Poznań – Ciążeń – 2013

Oprócz tego, korzyści płynące z dołączenia do ESNu były nieskończone! 
Ale żeby bardziej Cię zachęcić o to kilka z nich: 

  • możliwość poznania ludzi z innych krajów europejskich, 
  • szlifowanie języka angielskiego w praktyce,
  • zdobycie doświadczenia w organizowaniu eventów, 
  • darmowe wycieczki czy wejściówki na różne wydarzenia.
Wycieczka ESN UAM Poznań do Berlina – 2014


2.Chodź na eventy! 

Studiując w większym mieście masz unikatową szansę na uczestnictwo w wielu eventach! Jeśli interesują Cię podróże – idź na spotkanie podróżnicze. Chciałbyś dowiedzieć się czegoś ciekawego z dziedziny kultury? – pójdź na najbliższy wernisaż lub wystawę w miejskim muzeum. Lubisz kino? Poszukaj eventów gdzie ogląda się filmy, a potem o nich dyskutuje. Możliwości jest na prawdę wiele! 

3. Podróżuj!

Wbrew pozorom, studenci znajdują się w dosyć komfortowej sytuacji umożliwiającej podróżowanie. Ulgi studenckie na przejazdy autobusowe czy kolejowe, dostęp do tanich biletów lotniczych, umiejętność najedzenia się za kilka złotych oraz odwaga i otwartość, którą cechują się młodzi ludzie to idealne combo, aby zorganizować niskobudżetową, niezapomnianą wycieczkę do jakiegoś europejskiego kraju. Po za tym, o wiele łatwiej jest opuścić kilka dni na uczelni, niż później wziąć urlop w pracy 😉 A jeśli nie chcecie wyjeżdżać za granicę, zawsze możecie pozwiedzać naszą piękną Polskę!

Koblencja – Niemcy – 2015

4. Korzystaj wymian i programów studenckich 

I to jak najszybciej! Nie zwlekajcie z wyjazdem na Erasmusa lub program typu Work&Travel. Jeśli tylko pojawi Wam się taki pomysł w głowie, od razu przechodźcie do działania! Im wcześniej pojedziecie, tym więcej razy będziecie mogli skorzystać z takiego programu – bo status studenta kiedyś wygaśnie, a wy nigdy nie wybaczycie sobie tego nieodbytego Erasmusa w Hiszpanii czy stażu w Protugalii

Erasmus 2015/16


5. Zwiedzaj miasto, w którym studiujesz

Jeśli studiujesz z dala od swojego rodzinnego miasta, masz okazję poczuć się przez kilka pierwszych miesięcy jak podróżnik zwiedzający nowe miasto. Wybierz się na spacer i daj się ponieść swojej intuicji. Odkrywaj miasto, w którym studiujesz, bo czasem może zaskoczyć Cię swoją historią i urokliwymi zakamarkami. 

Poznań – Stary Rynek
Poznań – Fontanna przed operą


6. Zapraszaj znajomych do siebie

Według mnie, to co jest najważniejsze na studiach to LUDZIE. Osoby, z którymi cierpicie katusze na zajęciach i nudnych wykładach, często stają się nam bardzo bliskie. A nie ma nic lepszego niż spędzanie czasu z fajnymi ludźmi w wynajętym mieszkaniu/pokoju, gdzie nie ma rodziców, którzy przerwą Wam świetną zabawę. Uwierzcie mi, w takich momentach tworzą się wspomnienia na całe życie! ? 

Poznań – 2016
Wspólne gotowanie studenckiej zupy  w domu – Poznań 2015

7. Chodź na imprezy! 

Studia to najlepszy czas, żeby się „wyszaleć”. Jesteśmy już nieco bardziej roważni niż licealiści, ale nadal nie aż tak poważni jak dorośli. Jest to więc idealny moment, aby bawić się do rana i niczego nie żałować! (Oczywiście w granicach rozsądku :p) Bo z każdym rokiem co raz trudniej będzie Ci podnieść się z łóżka po całonocnych baletach. 

Impreza studencka – Katowice 2013


8. Interesuj się tym co dzieje się na uczelni

Jeśli jesteś w takim momencie, że akurat masz hejta na swoją uczelnię, przypomnij sobie dlaczego chciałeś się tu znaleźć zanim zacząłeś studiować. Może dlatego, że w sumie jest to całkiem spoko uczelnia dająca wiele możliwości swoim studentom? Biura karier, koła naukowe, grupy dyskusyjne, dodatkowe wykłady, targi, szkolenia to wszystko znajdziecie na każdej uczelni – i powiem Wam, że na prawdę czasem zerknąć na tablicę ogłoszeń.

9. Rozwijaj swoje pasje

W trakcie przejścia z życia licealisty na życie studenckie, często zaprzepaszczamy swoje pasje. Jeśli możesz kontynuować rozwój swojej pasji w miejscu, w którym studiujesz ZRÓB TO! Nie ma nic gorszego niż uświadomienie sobie, że studia „przeleciały” nam przez palce, a my totalnie zaniedbaliśmy swój ukochany sport, przestaliśmy grać na instrumencie lub od miesięcy nie namalowaliśmy nic nowego. 

10. Wolontariat 

Kochasz zwierzęta? Interesuje Cię ochrona środowiska? A może chcesz pomagać bezdomnym? Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj – dobro wraca! Więc już dziś zgłoś się do jakiejś akcji i bezinteresownie pomóż innym! Lub wyjedź na dłuższy wolontariat za granicę np. korzystając z pomocy AISEC czy EVS.

11. Udzielaj lekcji 

Dobrym sposobem na produktywne wykorzystanie czasu na studiach jest prowadzenie zajęć dodatkowych z przedmiotu lub dziedziny, w której jesteśmy dobrzy. Jeśli na studiach, ktoś potrzebuje pomocy z matematyki lub języka angielskiego, a Ty wiesz, że to twoja mocna strona, zaproponuj swoją pomoc! Praktyka w uczeniu innych zawsze przydaje się w życiu ? 

12. Szukaj darmowych szkoleń

Poza obowiązkowymi wykładami na uczelni, postaraj się poszukać dodatkowych szkoleń z różnych dziedzin. W większych miastach często organizowane są sesje treningowe np. z marketingu lub dziedzin medycznych. Poszperaj w Internecie i przejrzyj wydarzenia z Twojej okolicy na Facebooku. A nóż znajdziesz coś interesującego! 

13. Chodź na targi pracy

Targi pracy to idealna okazja, żeby rozeznać się na rynku pracy jeszcze przed ostatecznym wkroczeniem na niego jako potencjalny pracownik. Dzięki rozmowom z rekruterami i pracownikamy danych firm, masz szansę przekonać się już na studiach, w jakiej firmie czy dziedzinie czułbyś się najlepiej. Na targach możesz również stworzyć swoje CV lub zapoznać się z wymaganiami danego pracodawcy!

14.Odwiedzaj rodzinne strony 

Wiadomo, że na studiach każdy żyje studenckim życiem i bierze z niego garściami. Pamiętaj jednak, aby od czasu do czasu odwiedzić swoją rodzinę i opowiedzieć im co u Ciebie słychać 🙂 Nawet jeśli mieszkasz na drugim końcu Polski. 

15. Znajdź pracę

Wychodzę z założenia, że „w życiu to się jeszcze napracujemy”. Ale jeśli brakuje Ci pieniędzy na utrzymanie się na studiach, warto pomyśleć o pracy dodatkowej. Oprócz zarobionych pieniędzy, zdobędziesz również doświadczenie zawodowe i poszerzysz swoją sieć kontaktów na przyszłość. 

16. Korzystaj z biblioteki 

O ile nie jesteś miłośnikiem książek, to pewnie nigdy nie wykupisz sobie karty bibliotecznej. Będąc studentem taką kartę możesz wyrobić dużo taniej i dzięki temu masz dostęp do ciekawych pozycji, które przydadzą Ci się nie tylko do zebrania materiałów do napisania magisterki czy licencjatu, ale może zainspirują Cię do przeczytania czegoś ciekawego dla własnej przyjemności. 

17. Interesuj się sprawami bieżącymi w mieście 

W miastach studenckich typu Poznań, Wrocław, Łódź czy Kraków codziennie coś się dzieje! A to jakiś festiwal w centrum miasta, nowa wystawa, koncert lokalnego zespołu czy marsz z okazji jakiegoś święta. Interesuj się co dzieje się w twojej okolicy, bo czasem możesz przypadkowo trafić na event twojego życia! 

18.  Oglądaj Netflix, Ted Talks i YouTube – PO ANGIELSKU! 

Oczywiście studia to nie tylko nauka, imprezy czy ciągłe samodoskonalenie. Przychodzi też czas na spędzenie błogich godzin na oglądaniu ulubionych seriali czy filmików na YouTube. Pozwól sobie na odrobinę przyjemności, a jeśli masz wyrzuty sumienia, oglądaj swoje ulubione filmy czy seriale po angielsku (wtedy nikt nie ma prawa się do Ciebie doczepić, bo przecież Ty tak na prawdę, właśnie uczysz się angielskiego!)

19. Słuchaj podcastów

Jeśli codziennie spędzasz dużo czasu dojeżdżając na uczelnie autobusem lub tramwajem to masz idealną okazję na słuchanie podcastów! Znajdź coś co Cię inspiruje i w drodze na nudny wykład, zadbaj o odpowiedni poziom motywacji! 

20. Ucz się!

Koniec końców, wszyscy studiujemy po to, żeby się czegoś nauczyć. Nie zaprzepaszczaj więc przywileju do zdobycia wykształcenia wyższego i zdawaj w terminie wszystkie kolokwia i egzaminy, abyś po 5 latach z czystym sumieniem mógł stwierdzić, że faktycznie na coś Ci się przydały te studia!

SESJA. Poznań – 2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *