9 rzeczy, które dadzą Ci wymiany i programy studenckie


1. Możliwość podróżowania

Udział w programie typu Work&Travel, Erasmus czy praca jako AuPair, nieodzownie łączy się z wyjazdam za granicę. Korzystając ze stypendium w ramach programów Erasmus + masz unikatową szansę na spędzenie kilku miesięcy w wybranym europejskim kraju totalnie ZA DARMO! (Oczywiście, czasem trzeba będzie dołożyć trochę pieniędzy na codzienne wydatki, ale większość opłaca Ci uczelnia.) Jeśli chodzi o programy typu work&travel (np. Camp America) są one zazwyczaj mega tanie (biorąc pod uwagę to co masz zapewnione). Do tego na miejscu można co nieco zarobić, a później wydać zarobiony hajsik na podróże! Jest to więc idealny „win-win” dla każdego studenta, który marzy o zwiedzaniu świata!


Erasmus + Project – Veszprem, Węgry 2017
Camp America – Philadelphia, USA – 2017 
Erasmus + Project – Limassol, Cyprus – 2015

2. Doskonalenie języka obcego

Jako filolog, wiem, że nie ma lepszej metody na naukę języka niż „otoczenie się nim”. W praktyce oznacza to, że najlepsze efekty w nauce języka osiągniemy jeśli będziemy go słyszeć na codzień, w różnych sytuacjach życiowych. Mieszkając za granicą jesteśmy zmuszeni do pójścia do sklepu czy załatwienia jakieś sprawy z nauczycielem czy pracodawcą w obcym języku. Takie doświadczenia na pewno korzystnie wpłyną na Twoje umiejętności językowe

3. Poznanie kultury danego kraju

Głównym celem programów czy wyjazdów studenckich jest wymiana kulturowa i poznawanie kultury, zwyczajów czy tradycji innych nacji. Dzięki takiemu wyjazdowi, będziesz mieć szansę poznać dany kraj na swój własny sposób. Jeśli interesuje Cię sztuka – możesz zwiedzać tamtejsze muzea. Kochasz kuchnie świata? Wyjeżdżając na program studencki będziesz mógł próbować lokalnych potraw każdego dnia! A oprócz tego będziesz spędzał czas z tzw. localsami, którzy z pewnością chętnie pokażą Ci to co najlepsze w ich kraju! 

Lobster Night – Camp America – Maine, USA 2018 
                            Cultural Night – Erasmus + Project – Cyprus 2015
                                       Kunsthalle Bielefeld – Germany – Erasmus – 2015

4. Otwartość

Nawet najbardziej nieśmiałe osoby wracają z wymian studenckich bardziej otwarte i odważne. Tak to już jest z wyjazdami. Kiedy opuścimy swoją strefę komfortu, nagle okazuje się, że mamy o czym porozmawiać z naszym współlokatorem z Chin lub z koleżanką z grupy pochodzącą z Portugalii. 
*UWAGA! Dzieje się tak nawet z osobami, którym wydawało się, że nigdy nie będą w stanie porozmawiać z obcokrajowcami!

        Hanging out with Hungarians met in the hostel – Camp America – Washington DC, USA – 2017

5. Nowe znajomości 

Wyjazdy studenckie to idealna okazja na poznanie nowych, ciekawych ludzi z różnych stron świata. Czasami dzięki takim programom możesz poznać przyjaciół na całe życie lub swoją drugą połówkę. Niestety, w większości przypadków takie relacje nie trwają długo.Jednak nawet jeśli nie będziesz utrzymywać kontaktu z setkami osób poznanych za granicą (np. z mega otwartą i pozytywną Greczynką z projektu na Węgrzech lub intrygującym Niemcem z Erasmusa) to każda z tych osób wniesie coś w Twoje życie i na pewno pozostanie w Twojej pamięci.A jeśli za kilka lat będziesz chciał się spotkać z taką osobą to na pewno chętnie to zrobi! 

Polish Family – Camp – Maine, USA 2016
Meeting Silesian Boys on Erasmus + Project – Slovakia – 2015


6. Odwaga

Jeśli zdecydujesz się mieszkać za granicą przez pół roku lub wyjedziesz do pracy na całe wakacje, nagle zrozumiesz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Po udziale w wymianie lub programie studenckim, uwierzysz w to, że możesz zrobić wszystko co sobie wymarzysz, jeśli tylko zrobisz pierwszy krok. 

Horseshoe Bend – USA 2018 

7. Niezapomniana zabawa 

Studia w Polsce to niezaprzeczalnie świetna zabawa. Ale za granicą, wyjeżdżając na jednodniowe tripy z ludźmi z 10 różnych krajów, zarywając nocki na imprezach w klubach 3 razy większych, niż te które znamy zPolski lub odwiedzając jarmarki świąteczne w Niemczech z polską ekipą, zdasz sobie sprawę, że na takich wyjazdach można bawić się na prawdę na innym poziomie! 

Weinehstmartk Bonn, Niemcy 2015

Trip to Porto, Portugal – Erasmus – 2016

8. Mocny punkt w CV 

Oprócz zabawy i zdobywania nowych znajomości, takie wyjazdy zdecydowanie urozmaicają nasze CV! W dzisiejszych czasach pracodawcy szukają otwartych i odważnych osób, które nie boją się nowych wyzwań. Widząc informację o udziale w programie studenckim, Twój potencjalny pracodawca na pewno spojrzy na Ciebie z większym zainteresowaniem i z pewnością nawiąże do tego tematu podczas rozmowy rekrutacyjnej. A czy może być coś lepszego na przełamanie lodów niż rozmowa o przygodzie twojego życia?


9. Doświadczenie międzynarodowe

Jeśli pracodawca widzi, że pracowałeś lub uczyłeś się w innym kraju, będzie to dla niego znak, że nie masz problemu z pracą w międzynarodowym środowisku i z pewnością posługujesz się językiem angielskim przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W końcu jakoś przetrwałeś te kilka miesięcy za granicą – to znaczy, że pewnie dasz też radę w jego firmie! 

Camp America – Ottawa, Kanada – 2018

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *