
9 rzeczy, które dadzą Ci wymiany i programy studenckie
1. Możliwość podróżowania
Udział w programie typu Work&Travel, Erasmus czy praca jako AuPair, nieodzownie łączy się z wyjazdam za granicę. Korzystając ze stypendium w ramach programów Erasmus + masz unikatową szansę na spędzenie kilku miesięcy w wybranym europejskim kraju totalnie ZA DARMO! (Oczywiście, czasem trzeba będzie dołożyć trochę pieniędzy na codzienne wydatki, ale większość opłaca Ci uczelnia.) Jeśli chodzi o programy typu work&travel (np. Camp America) są one zazwyczaj mega tanie (biorąc pod uwagę to co masz zapewnione). Do tego na miejscu można co nieco zarobić, a później wydać zarobiony hajsik na podróże! Jest to więc idealny „win-win” dla każdego studenta, który marzy o zwiedzaniu świata!



2. Doskonalenie języka obcego
Jako filolog, wiem, że nie ma lepszej metody na naukę języka niż „otoczenie się nim”. W praktyce oznacza to, że najlepsze efekty w nauce języka osiągniemy jeśli będziemy go słyszeć na codzień, w różnych sytuacjach życiowych. Mieszkając za granicą jesteśmy zmuszeni do pójścia do sklepu czy załatwienia jakieś sprawy z nauczycielem czy pracodawcą w obcym języku. Takie doświadczenia na pewno korzystnie wpłyną na Twoje umiejętności językowe!
3. Poznanie kultury danego kraju
Głównym celem programów czy wyjazdów studenckich jest wymiana kulturowa i poznawanie kultury, zwyczajów czy tradycji innych nacji. Dzięki takiemu wyjazdowi, będziesz mieć szansę poznać dany kraj na swój własny sposób. Jeśli interesuje Cię sztuka – możesz zwiedzać tamtejsze muzea. Kochasz kuchnie świata? Wyjeżdżając na program studencki będziesz mógł próbować lokalnych potraw każdego dnia! A oprócz tego będziesz spędzał czas z tzw. localsami, którzy z pewnością chętnie pokażą Ci to co najlepsze w ich kraju!



4. Otwartość
Nawet najbardziej nieśmiałe osoby wracają z wymian studenckich bardziej otwarte i odważne. Tak to już jest z wyjazdami. Kiedy opuścimy swoją strefę komfortu, nagle okazuje się, że mamy o czym porozmawiać z naszym współlokatorem z Chin lub z koleżanką z grupy pochodzącą z Portugalii.
*UWAGA! Dzieje się tak nawet z osobami, którym wydawało się, że nigdy nie będą w stanie porozmawiać z obcokrajowcami!

5. Nowe znajomości
Wyjazdy studenckie to idealna okazja na poznanie nowych, ciekawych ludzi z różnych stron świata. Czasami dzięki takim programom możesz poznać przyjaciół na całe życie lub swoją drugą połówkę. Niestety, w większości przypadków takie relacje nie trwają długo.Jednak nawet jeśli nie będziesz utrzymywać kontaktu z setkami osób poznanych za granicą (np. z mega otwartą i pozytywną Greczynką z projektu na Węgrzech lub intrygującym Niemcem z Erasmusa) to każda z tych osób wniesie coś w Twoje życie i na pewno pozostanie w Twojej pamięci.A jeśli za kilka lat będziesz chciał się spotkać z taką osobą to na pewno chętnie to zrobi!


6. Odwaga
Jeśli zdecydujesz się mieszkać za granicą przez pół roku lub wyjedziesz do pracy na całe wakacje, nagle zrozumiesz, że nie ma rzeczy niemożliwych. Po udziale w wymianie lub programie studenckim, uwierzysz w to, że możesz zrobić wszystko co sobie wymarzysz, jeśli tylko zrobisz pierwszy krok.

7. Niezapomniana zabawa
Studia w Polsce to niezaprzeczalnie świetna zabawa. Ale za granicą, wyjeżdżając na jednodniowe tripy z ludźmi z 10 różnych krajów, zarywając nocki na imprezach w klubach 3 razy większych, niż te które znamy zPolski lub odwiedzając jarmarki świąteczne w Niemczech z polską ekipą, zdasz sobie sprawę, że na takich wyjazdach można bawić się na prawdę na innym poziomie!


8. Mocny punkt w CV
Oprócz zabawy i zdobywania nowych znajomości, takie wyjazdy zdecydowanie urozmaicają nasze CV! W dzisiejszych czasach pracodawcy szukają otwartych i odważnych osób, które nie boją się nowych wyzwań. Widząc informację o udziale w programie studenckim, Twój potencjalny pracodawca na pewno spojrzy na Ciebie z większym zainteresowaniem i z pewnością nawiąże do tego tematu podczas rozmowy rekrutacyjnej. A czy może być coś lepszego na przełamanie lodów niż rozmowa o przygodzie twojego życia?
9. Doświadczenie międzynarodowe
Jeśli pracodawca widzi, że pracowałeś lub uczyłeś się w innym kraju, będzie to dla niego znak, że nie masz problemu z pracą w międzynarodowym środowisku i z pewnością posługujesz się językiem angielskim przynajmniej na poziomie komunikatywnym. W końcu jakoś przetrwałeś te kilka miesięcy za granicą – to znaczy, że pewnie dasz też radę w jego firmie!



Jeden Komentarz
Magda
Interesujący artykuł, dzięki za pomysły.