Dzięki za zniesienie WIZ do USA – Polacy!

4 października 2019 Donald Trump ogłosił, że Polska oficjalnie dołącza do programu Visa Waiver Program – czyli amerykańskiego programu umożliwiającemu wybranym krajom (aktualnie 38 państw) wjazdu na teren USA na mniej niż 90 dni w celach biznesowych lub turystycznych bez konieczności uzyskiwania wizy, jednak pod warunkiem:

  • zarejestrowania się w ESTA – Electronic System for Travel Authorization (koszt: 14$),
  • posiadania biometrycznego paszportu oraz
  • posiadania biletu powrotnego do Polski.


Kto stoi za zniesieniem WIZ do USA?

Od kilku dni widzę w Social Mediach posty pt.

„Ahhh to po co my wyrabialiśmy wizę X miesięcy temu! ? Mogliśmy zaczekać!” 

„Bezsensu wydałem na to tyle pieniędzy!”


Nic bardziej mylnego!

To właśnie dzięki WAM nastąpiło zmniejszenie odsetka (poniżej 3%) odmów wobec wniosków o wizy nieimigracyjne, co było WARUNKIEM zniesienia wiz!

Dodatkowo, to że macie już wizę turystyczną oznacza, że jesteście w jeszcze lepszej pozycji niż Ci, którzy będą mogli wyjechać do USA bez wizy. 

Dlaczego? 

Ponieważ Wasza wiza umożliwia wjazd do USA, aż na 6 miesięcy, a bez wizy wjedziecie tam na max 90 dni 🙂 

Tak na prawdę osoby, które już mają wizę, zostały skrupulatnie sprawdzone w ambasadzie i możliwe, że dzięki temu urzędnicy będą na Was spoglądać bardziej przychylnie 😉 

Oprócz tego, nie możemy zapomnieć o tym, że w obu przypadkach nadal możemy w ogóle nie wjechać na teren Stanów, ponieważ to tak naprawdę oficer imigracyjny na lotnisku w USA decyduje o tym czy spełnicie swój American Dream. 

Wiza może dodać Ci skrzydeł i umożliwić więcej podróży!

Na ten moment musimy pamiętać o tym, że podróże w ruchu bezwizowym rozpoczną się prawdopodobnie dopiero za kilka miesięcy, o czym mówi Pani konsul w poniższym filmiku 🙂

Wicekonsul o wizach do USA
Źródło: US Embassy Warsaw

A co z wizami na programy typu Work&Travel?

Niestety, w tej kwestii nic się nie zmienia.

Jeśli chcemy wyjechać na program typu Work and Travel czyli np. Camp America, to nadaj musimy starać się o przyznanie WIZY PRACOWNICZEJ. Pamiętajcie, że biorąc udział w takim programie wyjeżdżamy do USA w celach zarobkowych, także aby móc legalnie spędzić w Stanach 3 miesiące niezbędna będzie nam do tego wiza J1 (dzięki której możemy pracować ok 2 miesiące i podróżować po USA do 30 dni w ramach tzw. grace period).

Jako zagorzała miłośnicza USA cieszę się, że co raz więcej Polaków będzie mogło odwiedzić ten piękny kraj <3 Jednak wydaje mi się, że mimo odjęcia kosztu wizy (ok. 600 zł) z budżetu jaki trzeba zaplanować na wycieczkę po Stanach, taki trip to nadal duży wydatek, który trzeba zaplanować z głową 🙂 (pisałam i opowiadałam o tym między innymi w poniższym artykule i filmie)

Oczywiście jest to do zrobienia, ale nadal uważam, że jeśli macie okazję jechać na program typu Work&Travel to warto to zrobić! Nawet kilku tygodniowa wycieczka po USA, nie da Wam tego co 3 miesięczny pobyt na campie i podróż zorganizowana na własną rękę za wasze zarobione pieniądze 🙂

A Wy jakbyście woleli wyjechać do Ameryki? Na własną rękę czy biorąc udział w programie? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *