Jak zaplanować pierwszą podróż do USA? Dwie propozycje trasy!

Wizy do USA zniesione! Od dziś możemy latać do Stanów bez konieczności wyrabiania wizy turystycznej!

To co? Czas zaplanować Twoją PIERWSZĄ PODRÓŻ! Zapraszam po dawkę inspiracji w pigułce!

Źródło: Buzzfeed

Od jakiegoś czasu wielu moich znajomych i czytelników zaczęło mnie pytać o to JAK ZAPLANOWAĆ SWOJĄ PIERWSZĄ PODRÓŻ DO USA.

Ja zawsze odpowiadam – TO ZALEŻY

  • To zależy, czy WOLISZ MIASTA CZY NATURĘ? 
  • To zależy, od tego ILE MASZ PIENIĘDZY? 
  • To zależy, ILE OSÓB BĘDZIE Z TOBĄ PODRÓŻOWAĆ? 
  • To zależy, na ILE CZASU CHCESZ LECIEĆ? 
  • To zależy, W JAKI SPOSÓB CHCESZ PODRÓŻOWAĆ?

I jeszcze dużo innych „to zależy”

USA to kraj, który ma do zaoferowania bardzo dużo różnych atrakcji i rozrywek. 

Fani spędzania czasu w dużych miastach znajdą dla siebie zajęcie w miastach takich jak Nowy Jork, Chicago, Filadelfia, Waszyngton, Los Angeles czy Las Vegas

Natomiast miłośnicy natury mogą zachwycać się pięknymi krajobrazami w jednym z 59 parków narodowych np. Wielki Kanion, Cannyonlands, Yosemite, Seqoia czy Arches.

Ze względu na tak szeroki wachlarz możliwości, wybór odpowiedniego miejsca docelowego jest dosyć trudny . Zazwyczaj chcemy zobaczyć jak najwięcej, a przez to, że Stany są tak ogromne, odległości między interesującymi nas miejscami wynoszą często kilkaset mil.

Dlatego planując wycieczkę do USA najlepiej zdecydować się na zwiedzanie WSCHODNIEGO lub ZACHODNIEGO wybrzeża. I dziś przychodzę do Was z dwiema propozycjami PLANÓW PODRÓŻY PO USA. 

WARIANT I – WSCHÓD USA

NOWY JORK 
WASZYNGTON
FILADELFIA 
FLORYDA – MIAMI, KEY WEST, EVERGLADES
BOSTON 

Wycieczkę po tzw. East Coast możemy rozpocząć w Nowym Jorku gdzie warto spędzić przynajmniej kilka dni na zwiedzaniu takich atrakcji jak Statua Wolności, Top of the Rock, Charging Bull, dom z serialu friends czy mieszkanie Carrie Bradshaw, Most Brookliński, muzeum MET, muzeum Historii Naturalnej, Cantral Park, Times Square i wiele, wiele innych.

Następnie, możemy udać się do Filadelfii, pierwszej stolicy tego kraju, gdzie odwiedzając Independence Hall poczujemy się jakbyśmy brali udział w podpisywaniu Deklaracji Niepodlległości. 

Kolejnego dnia, czas pojechać do Waszyngtonu, aby podziwiać piękne i schludne miasto spacerując po the National Mall. W tym dostojnym mieście możemy również zobaczyć Pomnik Waszyngtona, Biały Dom czy Kapitol Stanów Zjednoczonych.

Kapitol – Washington D.C.

Jeśli mamy odpowiednio dużo czasu, szybko możemy udać się samolotem na południe kraju gdzie przeniesiemy się w zupełnie inny świat – na Florydę! Tam warto zrelaksować się na Miami Beach, przepłynąć się łodzią powietrzną po bagnach w parku narodowych Everglades, zobaczyć aligatory, a następnie wybrać się w krótkiego road tripa na Key West.  

Key West

Po egzotycznej przygodzie na Florydzie, czas udać się z powrotem na północ do jednego z najbardziej „europejskich” miast USA, czyli do Bostonu. Tam warto zwiedzić Boston Common, Freedom Trail, Downtown, a na koniec pójść na campus Harvardu i wyobrazić sobie jak fajnie byłoby być studentem tej prestiżowej uczelni. 

Na koniec, powinniśmy udać się do Nowego Jorku i wrócić stamtąd do Polski ze wspaniałym wspomnieniami z kilku nowo angielskich stanów i tropikalnej Florydy! 

Route 66

WARIANT II – ZACHÓD USA 

LOS ANGELES
LAS VEGAS
WIELKI KANION
MONUMENT VALLEY/HORSEHOE BEND/BRYCE KANION/ ARCHES/ KANION ANTYLOPY/CANNYONLANDS – DO WYBORU
SEKWOJA I YOSEMITE
SAN FRANSISCO 
KALIFORNIJSKA 1

Wycieczka na West Coast jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż 1 opcja, ale również bardziej różnorodna i zdecydowanie bardziej atrakcyjna dla miłośników przyrody i słonecznej pogody! 

Dzięki naszej wspaniałej, polskiej linii lotniczej – LOT, po zaledwie 12 godzinach lotu, możemy znaleźć się w jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast w USA – Los Angeles! 

Wycieczkę po zachodnim wybrzeżu możemy zacząć od odwiedzenia Hollywood, spaceru na Aleii Gwiazd, plażowania na Venice Beach czy zabawy w Universal Studios

Przeczytaj artykuł :

Czego NIE ROBIĆ W Las Vegas?

Następnie, warto pojechać chociaż na jeden dzień do miasta grzechu – czyli do Las Vegas, gdzie koniecznie trzeba zagrać w kasynie, obejrzeć pokaz fontann przy hotelu Bellagio i zrobić rundkę po The Strip w stylu chłopaków z „KacVegas”.

Z Las Vegas, blisko już do Wielkiego Kanionu – najbardziej rozpoznawalnego parku narodowego w USA! Przy wjeździe możemy kupić sobie tzw. Anuual Pass (kartę wstępu do wszystkich parków narodowych ważną przez rok) i po pierwszych doświadczeniach z amerykańską florą i fauną udać się do następnego pięknego miejsca np. Monument Valley, Horseshoe Bend, Antelope Canyon, Bryce Canyon, Canyonlands czy Arches. 

Monument Valley

Przeczytaj artykuł:

JAZDA KONNA W MONUMENT VALLEY

W kolejnych dniach, należałoby zacząć kierować się na północ w stronę parku Seqoia i Yosemite, gdzie czekają na nas kolejne zapierające dech w piersiach widoki! 

Sequoia
Yosemite

W każdym z tych miejsc możemy zdecydować się na bardziej przygodową formę noclegu i nocować pod namiotem! Pola namiotowe w USA, są bardzo dogodne i często mają lepsze łazienki niż niektóre motele! 

San Fransisco – Painted Ladies

Po cudownych chwilach spędzonych blisko natury, wracamy do amerykańskich miast! Na północy Kalifornii jest takie cudowne miasto, w którym możecie zobaczyć między innymi Golden Gate, Painted Ladies (domki z serialu „Pełna chata”), Alcatraz czy najbardziej krętą ulicę w USA. Mowa oczywiście o San Fransisco, skąd blisko już do Oceanu i najpiękniejszej drogi w Stanach – Califronia 1 – która poprowadzi nas wzdłuż wybrzeża, aż do LA! 

California 1

Po takiej wycieczce na pewno będziecie chcieli wrócić do Parków Narodowych i poczujecie Kalifornijski vibe! 

Travel video z 5 tygodniowego ROAD TRIPA wzdłuż USA!

Według mnie, obie opcje można zrealizować w ciągu 2 tygodniowego pobytu w USA. Nie jest to ani za dużo, ani za mało. Zawsze jednak powtarzam (nauczona swoim 4 letnim doświadczeniem), że w Stanach lepiej jest zobaczyć mniej, a bardziej dokładnie, niż na siłę GNAĆ do wyznaczonych punktów. (ZŁOTA RADA!)

Zadaję sobie jednak sprawę, że jak już się tam jest to chce się zobaczyć jak najwięcej i to już pozostawiam Wam. 

Jeśli chodzi o PIENIĄDZE to, aby mieć spokojną głowę potrzebujemy 100$ dziennie na nocleg, jedzenie, wejściówki, transport itd.

Tak jak pisałam w artykule na temat ROAD TRIPA PO USA, w zależności od dnia, wydajemy różne kwoty. 

Przykładowe jednodniowe wydatki:

nocleg – ok. 40 $ 

jedzenie – 20-30 $

paliwo – 5$ 

opłata za atrakcje od 10 do 100$

pamiątki, bilety, itd. 5 -10$ 

Do tego należy doliczyć koszt biletów ok 3000 zł. Ale wiadomo, że można trafić dużo taniej 😉 

Generalnie dobrze przeznaczyć na taką wycieczkę od 5 do 10 tyś złotych w zależności od naszych indywidualnych potrzeb, stylu podróżowania, chęci do zwiedzania płatnych atrakcji, ilości biletów lotniczych na miejscu, paliwa itd. itp.

Myślę, że 2 tygodniowy trip po USA jest bardzo fajną opcją dla osób odwiedzających ten kraj po raz pierwszy. Krótszy okres, byłby mało opłacalny (zważając na odległości), a dłuższy dużo droższy. 

Jeśli zatem planujecie swojego pierwszą wycieczkę do USA to polecam zdecydować się na jedną z tych dwóch opcji i ewentualnie modyfikować je uwzględniając swoje preferencje co do typu odwiedzanych miejsc.

Jeśli macie pytania co do konkretnych miejsc i atrakcji – dajcie znać! Postaram się pomóc i napisać więcej, bardziej obszernych przewodników po tych miejscach! 

SPRAWDŹ ARTYKUŁ NA MÓJ TEMAT na www.kalisz24.info.pl ! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *